Friday, June 07, 2013

COLORS FOR SUMMER

ANOTHER batch of new nail polishes (and bracelets). This time almost everything was a present as well. My dad was on a vacation in Scandinavia (Finland?, Norway? I'm not sure) and brought me a surprise in the form of beautiful wooden-plastic bracelets and colorful nail polishes, all from & other Stories. Pastel-yellow nail polish I bought in Korres, it matches great to my yellow sticky notes at work :)

ĎALŠIA várka nových lakov (a náramky). Tentokrát bola väčšina taktiež darčeky. Ocino bol na dovolenke v Škandinávii (Fínsku?, Nórsku? ani neviem) a doniesol mi prekvapko v podobe krásnych dreveno-plastových náramkov a super farebných lakov, všetko z & other Stories. Pastelovo-žltý lak som si kúpila v Korres a skvele mi ladí k takým tým malým žltým lepiacim papierikom, na ktoré si všetko v robote píšem :)

10 comments:

 1. oh ty máš tuším super tatiny, samé perfiš veci ti nosí:))

  http://yn-spire.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. ten žlutý je úžasný! krásná letní barva :)

  ReplyDelete
 3. ten žltýý
  ale všetky 3 su super
  potrebujem nejaké nové!

  ReplyDelete
 4. Finland is not Scandinavia ;-).

  ReplyDelete
 5. So far only Sweden, Norway, and Denmark are considered to be the Scandinavian countries, Finland and Iceland are called the Nordic countries. One learns something new every day :) Btw. where do you work or rather at which position if you do not mind me asking?

  ReplyDelete
  Replies
  1. I really didn't know that! (am I that stupid? I thought Scandinavia includes Finland, Sweden, Norway and Denmark). Thanks for educating me :)))

   Delete